תהליך שיקום גריאטרי

 
הגיל השלישי מביא איתו מצבים רפואיים ואתגרים שאיתם אנחנו צריכים לדעת להתמודד, בתור אנשים קרובים למי שחווה את המצבים האלה. כאשר ישנו אירוע משמעותי שדורש שיקום – צריך לדעת מה בדיוק הטיפול הזה כולל ודורש, ולהכיר את תהליך השיקום הגריאטרי היטב.

 
 

אלו המצבים בהם ניתן צורך בתהליך שיקום גריאטרי

 
 
שיקום גריאטרי הוא תהליך קל, וכאשר מדובר בטיפול המיועד למצבים הקשורים לגיל השלישי – שזהו בדיוק הטיפול הגריאטרי – מדובר בתהליך שלעתים יכול להיות מסובך עוד יותר. במרבית המקרים, מה שגורם לצורך בשיקום הזה הוא מצבים נוירולוגיים – אירועים מוחיים, לדוגמה; מצבים אורתופדיים – שברים בירך או באגן; או ריתוק ממושך למיטה והיחלשות הגוף בשל מחלה כרונית. בכל מצב שכזה, נכנסים לתהליך שיקום לא פשוט ולא קצר.

 
 
 
תהליך שיקום גריאטרי
 
 
 
 

מצבים רפואיים אלו בגיל השלישי הם מצבים שניתן להשתקם מהם

 
לרבים מאתנו ישנה תפיסה, לפיה אירוע מוחי, שבר באגן או מחלה קשה הם דברים שאי אפשר להתאושש מהם בגיל השלישי. התפיסה הזאת, בראש ובראשונה, נובעת מבורות. כיום, תהליכי שיקום גריאטרי נהיים שכיחים יותר ויותר, ומגיעים לתוצאות יותר ויותר מוצלחות. הסיבה לכך היא השיפור הגדול בתחום הגריאטרי בארץ ובעולם, והמוסדות המקצועיים שנותנים מענה לכל צורך בתהליכי השיקום האלה – עליהם נבין קצת יותר כעת.

 

מה כולל תהליך השיקום הגריאטרי? (פעולות ושלבים) -

 
תהליך של שיקום גריאטרי הוא תהליך ממושך, שהשלבים השונים בו כוללים גם עבודה בתחומים רבים עם אנשי מקצוע המגיעים ממקצועות שונים, בכדי לתת את המעטפת השלמה עבור הקשיש שעובר את השיקום. התחומים האלה צריכים להיות רפואיים (גריאטריים), סיעודיים, תעסוקתיים, פיזיותרפיים, פסיכולוגיים ועוד. רק כאשר עובדים יחד, במטרה מאוחדת של שיקום הגוף ולעתים גם הנפש – אפשר להגיע לתוצאות מרחיקות לכת.

 

?האם עדיף להשתקם בבית או במוסד סיעודי מקצועי

 
 
 
 
אחת הסוגיות המסובכות ביותר בכל הנוגע לשיקום גריאטרי היא היכן הוא צריך להתבצע. כאן, ישנן שתי תפיסות שונות שבכל אחת מהן יש היגיון. יש מי שטוען שעדיף לעבור את השיקום בבית, וישנם גם מחקרים שמראים שבמידה והתבצע שיקום איכותי ורב-תחומי בבית, התוצאות שלו בדרך כלל תהיינה טובות יותר. עם זאת, שיקום במוסד מקצועי הוא בהחלט אופציה שמתאימה ברוב המקרים, שכן בבית אין לנו את המשאבים ואת אנשי המקצוע והמתקנים הדרושים לשיקום מקצועי במקום אחד. לכן, גישת המוסד היא השכיחה יותר.